Candida Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Candida Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Candida mantarı bebeklikten itibaren bağırsaklara yerleşir ve hastalık yapma ihtimali düşüktür. Candida ağız, deri, gastrointestinal sistem, rektum ve vajina gibi bölgelerde daha sık görülmektedir. Candida mantarının 150’den fazla da çeşidi vardır.

Candida doğal ve sağlıklı bağırsak mikroflorasının bir parçasıdır ve doğrudan bir hastalığa sebep olmaz. Besinlerin bağırsaktaki sindirim ve emilimine yardımcı olur ve sağlıklı yiyeceklerin besin yararının artmasını da sağlar.

Candida Hangi Durumlarda Zararlıdır?

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, şeker ve rafine karbonhidrat ağırlıklı beslenme, aşırı alkol tüketimi, bağışıklığın düşmesiyle aşırı stresin bir araya gelmesi candida mantarının artışına sebep olur. Bu da çeşitli enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.

Vücudumuzda çok sayıda candida türü olmasına rağmen bunların sadece 15’inin aşırı olması enfeksiyona neden olabilir. Candida Albicans türünün enfeksiyona neden olma oranı %75 seviyesindedir.

Candida Mantarından Kaynaklı Enfeksiyon Belirtileri

Mide bulantısı, şişkinlik, ishal, kabızlık, geçmeyen yorgunluk, unutkanlık, konsantrasyonda bozulma, egzama, kızarıklık gibi cilt sorunları, vajinal enfeksiyonlar, sinirlilik, gerginlik, depresyon ve eklem ağrısı candida mantarından kaynaklı enfeksiyon belirtilerindendir.

Candida enfeksiyonları arasında en yaygın olanları vajinal ve ciltte görülen enfeksiyon türleridir. Bu gibi durumlarda mutlaka tıbbı bir tedavi uygulanmalıdır. Bu tür enfeksiyonların tedavisinde topikal kremler ve hastalığa uygun antibiyotikler kullanılır. Tedavisi uzun ve sorunun tekrar etme olasılığı yüksektir.

Candida Diyeti

Candida tedavisi uzun ve tekrar etme ihtimali yüksek olduğundan candida diyeti ortaya çıkmıştır. Ancak bu diyetin bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır.

Candida diyetine başlamadan önce bir arınma evresi önerilir. Bu evrede kemik suyu, limon suyu, salata, buharda sebze ve az miktarda protein içeren besinler tüketilir. Bu evrede bireyin sindirim sistemlerini rahatlatıp, vücuttaki toksinleri serbestleştireceği savunulur.

Arınma evresinin kaç gün süreceği net olarak belli olmamakla beraber, kısıtlanmış beslenme yorgunluk, baş ağrısı, ruh halinde değişiklik veya uyku düzeninde bozukluk gibi olumsuz semptomlar olabileceği için süreci bir iki günden fazla sürdürmemek gerekir.

Arınma evresinden sonra kademe kademe candida diyetine geçilir. Diyetin temel unsuru candida mantarlarını beslediği düşünülen besinleri tüketmekten kaçınmaktır.

Hangi Yiyecekleri Tüketmeli? Hangilerinden Kaçınılmalıdır?

Şekerden uzak durulmalı. Agave şurubu, aspartam, mısır şurubu, bal, pekmez, akçaağaç şurubu gibi şeker içeren besinler tüketilmemeli. Şekersiz tatlandırıcılardan stevia, eritritol ve ksilitol tüketilebilir.

Nişastalı sebzeler tüketilmemeli. Patates, bezelye ve havuç gibi yüksek oranda nişasta içeren sebzeler tüketilmemelidir. Enginar, kuşkonmaz, brokoli, ıspanak, domates, patlıcan, salatalık, kereviz, soğan, lahana, kabak, patlıcan, sarımsak, brüksel lahanası gibi sebzeler tercih edilmelidir.

Şeker oranı yüksek meyveler tüketilmemeli. Muz, hurma, üzüm, mango gibi meyveler yüksek şeker oranına sahiptir, kuru meyveler ve meyve suları tüketilmemelidir. Düşük şeker içeren avokado, limon, misket limonu gibi meyveler tüketilebilir.

Fermente besinler tüketilmeli. Turşu, yoğurt, kefir, elma sirkesi gibi fermente besinler bağırsakların korunmasını sağlar ve yararlı bakteriler içerir. Bu besinler düzenli tüketilirse bağışıklık sistemini güçlendirir ve candida mantarının üremesini engelleyebilir.

Kafeinden uzak durun. Siyah çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler, intestinal geçirgenliğin nedeni olan zonulin proteinini artırmasıyla geçirgen bağırsak ve huzursuz bağırsak sendromuna sebep olabileceği için kafein içeren içeceklerden uzun durulmalıdır.

Bağırsak sağlını desteklemelisiniz. Sebze, sağlıklı yağ ve protein, fermente besinlerle bağırsaktaki bakteri popülasyonunu düzenleyici özelliğte sahiptir. Bağırsak sağlığını destekleyen kemik suyu, hindistan cevizi yağı ve lahana suyu tüketmelisiniz.

Laktoz candidanın çoğalmasını sağlar. Süt, peynir, peyniraltı suyu laktozun asit seviyesini artıracağı için candidanın oluşmasını sağlar. Şeker, nitrat ve sülfit eklenmiş pastırma, jambon, sosis, salam gibi şarkuteri yiyeceklerden tüketilmemelidir. Sağlıklı, az yağlı kırmızı ve beyaz etler tüketilebilir.

Glutensiz beslenme. Gluten, bağırsak duvarına zarar veren ve inflamatuar bir protein olan zonulinin üretimini tetiklediği için bu diyette yer almamaktadır. Gluten içeren çavdar, arpa, beyaz un, buğday ürünleri tüketilmemeli çiya, keten tohumu, amarant, karabuğday, millet, kinoa, yulaf kepeği, darı, teff gibi tahıllar tüketilmelidir. Ayrıca gluten chron, huzursuz bağırsak sendromu, besin hassasiyeti gibi otoimmun durumlara da yol açabilir.

Alkol tüketimi. Aşırı alkol tüketimi candidanın artışına sebep olabilir.

Organik besinler tüketilmeli. Bunun için daha az tarım ilacı içeren organik besinleri tüketmek daha yararlıdır. Organik bitkiler antioksidan yönünden zenginken, organik et ve balıklar omega 3 yağ asidi yönünden daha zengindir. Karaciğer, yürek gibi organ etleri, deniz yosunu ve filizler mikro besinler açısından zengin içerikleri nedeniyle candida diyetinde tüketilmesi önerilmektedir.

Yazar: Epik Haber

Etiketler: ,