Pegasus Uçağı Sabiha Gökçen’e İniş Yaparken Üç’e Bölündü!

Pegasus Uçağı Sabiha Gökçen’e İniş Yaparken Üç’e Bölündü ! Akşam saatlerinde İzmir – İstanbul seferini yapan bir uçak Sabiha Gökçen Havalimanına inişi sırasında pistten çıktı. Üç parçaya ayrılan uçaktan yaralı yolcular hızlı şekilde tahliye edildi. Olayla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Yerlikaya “Uçak pisten çıktıktan sonra 50- 60 metre sürükleniyor. TEM’den E-5’e bağlantı yolunun olduğu bu mevkide 30-40 metrelik yükseklikten buraya düşüyor. Uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 yolcu bulunuyordu.” dedi. Sağlık Bakanı Koca ise yaptığı son dakika açıklaması ile “Şu ana kadar 157 yaralı hastanelere sevk edildi. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti” ifadelerine yer verdi.

Olay Nasıl Gerçekleşti ?

Pegasus Uçağı Sabiha Gökçen’e İniş Yaparken Üç’e Bölündü ! İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus şirketine ait uçak deniz üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında piste tutunamadı. Uçak kayarak yola savrulup parçalandı. 

Kazanın gerçekleşmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Uçakta Yangın Çıktı !

Uçakta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Bu sırada, Sabiha Gökçen Havalimanı’na inmesi gereken uçakların İstanbul Havalimanı’na yönlendirildiği öğrenildi.

Türk Hava Yolları (THY), yaşanan kaza nedeniyle bugünkü Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı tüm seferlerini iptal etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yaralı ve Ölü Sayısını Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “Şu ana kadar 157 yaralı hastanelere sevk edildi. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti”  ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Recep Demirhan’dan Açıklama

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, uçak kazasının ardından hastaneye getirilen yaralılarla ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Demirhan, 20 hasta getirildi. Şu an için hayati tehlikesi olan yok” dedi.

Havayolu Şirketinden İlk Açıklama

Pegasus Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda pistten çıkan uçak nedeniyle can kaybı bulunmadığını, yaralı yolcuların hastanelere sevk edildiğini bildirdi.

Pegasus Hava Yolları’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. An itibarıyla, can kaybı bulunmuyor, yaralı yolcularımız hastanelere sevk ediliyor. Gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

UÇAK 3 PARÇAYA BÖLÜNDÜ

Üç parçaya ayrıldığı görülen uçakta ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda yolcu yaralandı . Yaralanan iki pilotun durumunun ağır olduğu öğrenildi.

UÇAKTAKİ YARALI O ANLARI ANLATTI

 Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan uçağın yolcusu 36 yaşındaki Yunus Elmacı yaşadıklarını anlattı. Kurtköy’deki özel bir hastanede tedavi altında olan hafif yaralı Elmacı, olay sonrası kendi imkanlarıyla uçaktan çıktığını belirterek, Korktuk tabi ki, herkes korktu, ilk defa başımıza geldi” dedi.

“PİSTE YAKLAŞTIĞI ZAMAN UÇAK YALPALADI”

Yaşandıklarını anlatan Yunus Elmacı, İzmir’den 16.40 uçağıydı bizimkisi. Uçağımız 40 dakika gecikmeli geldi. Gecikmeli gelmesinin sebebi de yolcu getirdi İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na. Sonra uçak bizi aldı. Hava da biraz yağmurluydu. Piste yaklaştığı zaman uçak yalpaladı, piste indik uçak yine yalpalamaya başladı, ondan sonra her şey 2-3 saniyede oldu. Uçak aşağıya doğru düşmeye başladı. Ondan sonra ikiye bölündü. Kimisi ikiye bölünen yerden çıktı, kimisi kapılardan çıktı. Kanat üstündeydim, zannedersem 26-B koltuğum, tam hatırlayamıyorum. Ben en arka kapıdan çıktım. Kendi imkanlarımızla çıktık. Çıkmışken birkaç kişiye yardımcı olduk. Ben iyiydim, ayaktaydım. Sıkıntı yoktu, dizim, göğüsüm hastaneye geldikten sonra sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Sıcak sıcak bir şey hissetmedim. Hastaneye gelip dinlendikten sonra ağrılarım ortaya çıkmaya başladı. Bütün incelemeler tetkikler yapıldı, biraz daha iyiyim. Bu uçak kazası, birine söylediğiniz zaman ‘Ben uçak kazası geçirdim’, ‘Nasıl geçirdin, ölmedin mi?’ diyor. Korktuk tabi ki, herkes korktu, ilk defa başımıza geldi” şeklinde konuştu. 

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İzmir-İstanbul seferini yapan bir yolcu uçağı,Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan kısa bir süre sonra pistten çıkmıştır. Olay yerine 112 Acil, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiş, yolcuların güvenli şekilde tahliye çalışmaları başlatılmıştır.” açıklamasında bulundu. Yerlikaya daha sonra yaptığı açıklama ile  “Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 52 yaralımızı ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk ettik.” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Yazar: Epik Haber