Brokoli Nasıl Yapılır?

Kansere karşı etkisi olduğu bilinen brokoli son yıllarda besinler arasında büyük bir öneme sahip oldu. Çocuklar tarafından pek sevilmeyen brokoliyi salata veya çorbada kullanarak tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

Haşlama Brokoli

Haşlama brokoli için, öncelikle brokoloyi bol su ile yıkamalısınız. Kökünü keserek çiçeklerini ayırın. Az miktarda suyla diriliğini ve canlı yeşil rengini kaybetmeyecek şekilde haşlayın. Haşlamanın ardından bol soğuk suyun içine atıp soğutarak tüketebilirsiniz.

Buharda Brokoli Pişirme

Orta büyüklükte bir tencerenin yarısını suyla doldurun. Çelik haşlama aparatıyla kökünden ayırdığınız brokoli çiçeklerini aparata yerleştirip tencerenin kapağını kapatarak buharda pişirebilirsiniz.

Izgara Brokoli

Brokolinin kökünü ayırdıktan sonra çiçeklerini tuz ve zeytinyağı ile harmanlayın. Çiçeklerin üzerinden hafif ızgara yanıkları oluncaya kadar kızartın. Zeytinyağı, limon suyu, sarımsak, tuz ve karabiberle sos hazırlayıp üzerine dökün.

Brokoli Çorbası

Öncelikle brokoliyi çok küçük parçalar halinde ayırın. Bir diş sarımsağı tereyağında soteledikten sonra et veya tavuk suyu katarak kaynatın. Ardından brokoli parçalarını atıp 10 dakika boyunca haşlayın. Blender yardımıyla tümünü çekip pürüzsüz bir karışım haline getirdikten sonra, damak tadınıza göre tuz ve karabiber ilave edip birkaç dakika daha kaynatın. Ekşi krema veya süt kreması ile servis yapabilirsiniz.

Peynirli Brokoli

Beşamel sos ve peynir ile yoğun kıvamda bir peynir sosu hazırlayın. Haşlanmış brokoli çiçeklerini saplarından tutarak hazırladığınız sosa batırın. Üzerine karabiber serperek servis edebilirsiniz.

Yazar: Epik Haber

Etiketler: , ,